Przyroda PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 17 kwietnia 2010 14:07

Walory krajobrazu, rzeźby terenu:

Wieś położona wzdłuż potoku „Jodłówka, otoczona od strony północnej i zachodniej lasem mieszanym z przewagą drzew iglastych. Na północ od 
miejscowości znajduje się rezerwat jodłowy "Jodłowice" utworzony w 1958r. z olbrzymim głazem narzutowym, który uznaje się za jeden z największych na Dolnym Śląsku, zwany „Kamieniem Rümera”(jego obwód wynosi 1340cm, wysokość około 200cm) i krzyżem pokutnym. W rzeźbie terenu głównie wyróżniają się liczne wzgórzamorenowe, częściowo wykorzystywane w celach rolniczych.

Stan środowiska:

Dobry; Liczne lasy spełniają rolę filtru przed zanieczyszczeniami z zakładów chemicznych w Brzegu Dolnym. Stan środowiska jest o wiele lepszy, niżw sąsiednich miejscowościach. Za stan lasów odpowiadają leśnictwa, utrzymując je w należytym porządku. Za stan rowów przydrożnych oraz melioracyjnych odpowiadają służby gminne. Za estetyczny wygląd obejść wokół prywatnych posesji,oraz innych obiektów (otoczenie kościoła, cmentarza, świetlicy, boiska) odpowiadająmieszkańcy.

Walory klimatu:

Klimat umiarkowany z wpływem klimatu kontynentalnego i zachodniego morskiego. Największe opady deszczu występują od mają do sierpnia. Temperatury średnie wynoszą 8ºC, IV-X 14ºC, zimą 0ºC. Wiatry wieją w większości z Zachodu na Wschód. Specyficzny mikroklimat tworzy otaczający wieś pierścień lasów, wpływając korzystnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Walory szaty roślinnej:

Szata roślinna jest wyjątkowo bogata w liczne chronione gatunki roślin, m.in.konwalia majowa, pszylaszczka, wawrzynek wilcze łyko, kopytnik, miodunka, kilkarodzajów paproci i mchów. W otaczających lasach występuje sosna, świerk, dąb i dąb czerwony, klon, grab, modrzew, osika, olcha, lipa drobnolistna. Las jest dorodny najwyższe drzewa sięgają 45 metrów, a obwody przekraczają 300 cm. W rezerwacie przyrody jodła i sosna daglezja. Ponadto krzewy takie jak leszczyna, jarzębina, wierzba krucha i wierzba iwa, kruszyna, czeremcha. Bogate runo leśne składające się z borówki brusznicy, czarnej jagody, wrzosu, jeżyn i malin oraz grzybów (borowik szlachetny, koźlak, podgrzybek,pieprznik jadalny, rydz, kania czubajka, sromotnik bezwstydny, zając, maślak,opieńka miodowa, borowik szatański i inne). Dodatkowo w otaczających łąkach i ugorach typowe odmiany roślin pospolitych (np.: nawłoć pospolita, parzydło leśne mniszek lekarski, zioła i trawy ). W sadach przydomowych różne rodzaje drzew i krzewów owocowych.

Cenne przyrodniczo obszary i obiekty:


Rezerwat leśny „Jodłowice” utworzony został w 1958 roku i obejmuje obszar ponad 9 ha. Tu przebiega północna granica naturalnego występowania jodły pospolitej. Jedna z atrakcji turystycznych jest głaz narzutowy, szary granit, znajdujący się przy wschodniej granicy rezerwatu. Wysokość głazu osiąga 2 metry, szerokość około 3 metrów, długość ponad 5 metrów. Obwód wynosi ponad 13 metrów. Prezentowana kartka informuje nas o miejscu położenia – Riemberg – to dawna nazwa dzisiejszych Rościsławic. Na mapie niemieckich z początku lat 30 –tych XX wieku obszar ten nazwany był „Forst Riemberg „ ( R ościsławicki las ).  Głaz nazywano Romerstein, od nazwiska Carla Ferdynanda Romera. Był to geolog, paleontolog, mineralolog zajmujący się min. badaniami głazów narzutowych. Stosowna tabliczka , w języku niemieckim, znajdowała się pod głazem, co jest widoczne na pocztówce. Romer urodził się w Hildesheim w 1818 roku, zmarł we Wrocławiu w 1891 roku. Od 1855 roku był pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, w latach 1864 – 1865 pełnił funkcję rektora. Jego zasługą było utworzenie przy Uniwersytecie Wrocławskim Muzeum Mineralogicznego. Min. z tego względu w dzisiejszym Muzeum Geologicznym przy Maksa Borna znajduje się kopia rzeźby przedstawiająca popiersie uczonego ( kopia, bo oryginał w 1945 roku zniknął, podobnie jak i większość eksponatów muzealnych). W Hildesheim, mieście urodzenia, znajduje się muzeum geologiczne Jego imienia.  Instytut we Wrocławiu, gdzie pracował Romer, to obecny Wydział Farmacji Akademii Medycznej na skrzyżowaniu ulicy Szewskiej i Grodzkiej, naprzeciw Biblioteki Ossolineum.


Andrzej Manasterski

 

 

 

Świat zwierzęcy (ostoje, siedliska):

Warunki środowiska naturalnego sprzyjają tworzeniu się siedlisk tak rzadkich
gatunków ptaków jak orzeł bielik, bocian czarny i bocian biały, żuraw. Ponadto
występują bażanty i kuropatwy. Swoje ostoja mają tu także lisy, dziki, sarny,
jelenie, oraz borsuki, daniele i bobry.

Wody powierzchniowe (cieki, rzeki,stawy):

Głównym ciekiem wodnym jest potok „Jodłówka”, przepływający wzdłuż całej
miejscowości. Dodatkowo występują drobne cieki wodne ( rowy melioracyjne) oraz stawy hodowlane. W lasach występują nieduże obszary bagienne

Wody podziemne:

Wieś jest skanalizowana co wpływa korzystnie na jakość wód podziemnych i
powierzchniowych. We wsi znajdują się studnie głębinowe, zasilające w wodę pitną Jodłowice, Stary Dwór i Wały Śląskie.

Gleby:

Piaszczyste, lekkie, pomorenowe z dużą ilością kamieni. Gleby rolne – słabe
zaliczane do IV – VI klasy.

Kopaliny:

W latach 1920-1923 na terenie wsi znajdowała się kopalnia torfu opałowego.

Poprawiony: poniedziałek, 21 czerwca 2010 13:57
 

Szukaj

Kalendarz

poprzednim miesiącu listopad 2020 następnym miesiącu
P W Ś C Pt S N
week 44 1
week 45 2 3 4 5 6 7 8
week 46 9 10 11 12 13 14 15
week 47 16 17 18 19 20 21 22
week 48 23 24 25 26 27 28 29
week 49 30

Goście

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości